Realizēto LEADER projektu uzraudzība Valmieras un Cēsu novadā

2023. gada 13. septembrī Vidzemes lauku partnerība "Brasla" administrācija un padomes locekļi devās realizēto LEADER projektu uzraudzībā uz Valmieras un Cēsu novadu.

Diena iesākās Dikļu pagastā, kur kultūras nama vadītājas Innas Krēsliņas vadībā devāmies pa Valmieras novada pašvaldības realizēto projektu "Dziesmu svētku taka Dikļos". Takā izvietoti 10 katedras tipa stendi ar QR kodiem, kurus noskenējot var noklausīties audio ierakstu un iepazīt Dziesmu svētku šūpuļa stāsta vēsturi līdz pat mūsdienām. Audio informācija ir 3 valodās – latviešu, angļu un igauņu. Tekstus latviešu valodā ierunājuši aktieri Gints Grāvelis un Juris Bartkevičs. Sekojot kartei ikviens interesents, sākot no Dikļu centra, var izstaigāt aptuveni 3 kilometrus garo taku un iepazīt Dikļus.

Kādreizējo Dikļu pilij piederošo smēdi un  kalpu māju “Mežurgas” iegādājies diklēnietis Jānis Vītols ar ģimeni. Teritorijā izveidojis glempingu, kurā atpūtu var izbaudīt visa gada garumā, vērot saulrietus no plašās telts terases un izstaigāt Mazbriedes upes līkločus. Realizējot LEADER projektu Jānis iegādājies āra kublus, kamīnus un apgaismojuma virtenes. Jānis ar ģimeni ieguldījis lielu darbu, lai attīrītu un uzlabotu teritoriju, bet vēl daudz ideju un ieceru, lai atpūta "Mežurgās" viesiem atmiņā paliktu uz ilgu laiku.

“Mežurgu” un Jāņa stāstu pārņemti, tālāk devāmies uz Zilākalna pagastu, kas bieži vien saistās ar Zilākalna Martu, kurai piemita brīnumainas spējas, Martas vairs nav, tikai nostāsti un atmiņas, bet uz Zilākana pagastu arī tagad ir vērts doties, jo ir atjaunots, uzlabots Zilākalna ūdenstornis, kas vairs neveic savas sākotnējās funkcijas, bet ir izveidots kā Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs - "ZTornis". Centrā izveidota ekspozīcija “Zilākalna stāsts”, kas sevī ietver vairākus blokus, veidojot vienotu stāstu par industriālo, kultūras un dabas mantojumu Zilākalna apkārtnē, savukārt virtuālā realitāte palīdz saredzēt kūdras purvus, šaursliežu dzelzceļu un Zilokalnu no putna lidojuma. No ūdenstorņa paveras skaists skats uz apkārtnes ainavām un "ideālo pilsētu". Netālu no ZTorņa, pie senā perona atrodas četru sliežu velosipēdu “stacija”. Sliežu velosipēdi ("ZRailbikes") iegādi LEADER projekta ietvaros. "ZRailbikes" ir pārvietošanās līdzeklis pa šaursliežu dzelzceļa atzaru no Zilākalna ciema līdz kūdras purvam un atpakaļ. Kopējais brauciena garums ir ~4km, kurus var pieveikt aptuveni pusstundā.

Zilākalna pagasts šogad ir kļuvis par vēl vienu skaistāku un labiekārtotu vietu bagātāks - labiekārtota Zilākalna karjera peldētava, uzstādot vairākus elementus – piknika galdu ar soliem, solus ar muguras balstu, atkritumu urnas, velostatīvus, divvietīgu pārģērbšanās kabīni, sauļošanās zviļņus, kā arī aprīkota ugunskura vieta, uzstādot statīvu ar grila resti un zupas katla āķi.

Projektu uzraudzību noslēdzām Cēsu novadā, atkritumu poligonā Daibe, kur pirms pieciem gadiem izveidots dabas un tehnoloģiju parks “URDA”.  Biedrība "Daibes ilgtspējas centrs"  realizējusi divi sabiedriskā labuma projektus. Projektā iegādātie pamatlīdzekļi dod iespēju bērniem, jauniešiem, un pieaugušajiem pirmo reizi ļauj nokļūt atkritumu kalna epicentrā (izpētes brauciena laikā grupas tajā netiek vestas), kur gan bez klātesošajām smakām, bet ļoti dzīvā veidā, pateicoties 3D brillēm un programmatūrai, iespējams ieraudzīt skatu, kas ļauj apjaust to atkritumu daudzumu, kas atkritumu kalnā tiek noglabāts uz mūžīgiem laikiem. Ieraudzītais kalpo kā labs veids, lai sev lieku reizi atgādinātu nepirkt lieku, labot saplīsušo, izvēlēties vietējos produktus un veikalā stiept roku pretī tiem produktiem, kas nav iepakoti plastmasā. Otra projekta realizētās aktivitātes poligona un parka viesiem ļauj piedzīvot vēl daudzpusīgāku pieredzi, izveidots interaktīvs reģionālā atkritumu apsaimniekošanas centra Daibe makets, ar skaņas un video sistēmu aprīkots autobuss, kurš apmeklētājus izved izpētes braucienā pa atkritumu poligonu, iegādāta mobilā ugunskura vieta, lai stāstītu, rādītu un ļautu piedzīvot bezatkritumu piknika priekšrocības.

Par pozitīvām emocijām, par piepildīto, izzinošo, sirsnīgo dienu Vidzemes lauku partnerība "Brasla" administrācija un biedrības padomes locekļi pasākās Innai Krēsliņai, Jānim Vitolam ar ģimeni, ZTorņa komandai, Dabas un tehnoloģija parka "Urda" komandai.

Citējot "Mežurgu" saimnieku Jāni Vītolu: “Aizveriet acis, iedomājieties savu dzīvi pēc daudziem gadiem. Tagad atveriet acis un ejiet uz saviem sapņiem!” ikvienu aicinām doties paviesoties Dikļu, Zilākalna, Stalbes pagastos un gūt iedvesmu jaunām idejām.