Pieredzes apmaiņas brauciens "Laukiem un jūrai" teritorijā

2018.gada 20. un 21.septembrī piedalījāmies Vidzemes lauku partnerības “Brasla” rīkotajā pieredzes apmaiņas braucienā pie kolēģiem no partnerības “Laukiem un jūrai”. Pasākumā bija iekļauta ciemošanās pie vietējiem ražotājiem un tūrisma pakalpojumu piedāvātājiem Tukuma un Engures novados, kas ne tikai veiksmīgi īsteno savas ieceres, bet arī inovatīvi apvienojuši pamata peļņas avotu ar interesantiem tūrisma piedāvājumiem.

Savu apskati sākām ar Abavas vīna darītavu, kas iekārtota bijušā konservu ceha telpās Slampē. Tas ir Barkānu ģimenes lielais sapnis-darināt kvalitatīvus dzērienus no Latvijā audzētiem augļiem un ogām. Pēc vairākiem veiksmīgi realizētiem Eiropas projektiem ir izdevies izveidot mūsdienīgu un modernu vīna ražotni. Šobrīd ABAVAS komanda ir neticami izaugusi, saražotais dzērienu daudzums katru gadu proporcionāli palielinās, un tā ir Latvijas lielākā vīna darītava.

Nākamais pieturas punkts bija Saules ceplis pie jaukās, enerģiskās trauku darinātājas Madaras, kura gatavo darbus melnās keramikas tehnikā. Viņa mūs apbūra ar savu šarmu, māksliniecisko izdomu, veidojot darbus “gliemeža” vai “desiņas” tehnikā.

Pinēja darbnīcā pie Milzkalnes "Kalndaķos" darbojas pinēja amata meistars - Pēteris Tutāns, kurš no kārklu klūgām darina teju visu no groziņiem līdz mēbelēm. Realizējot LEADER projektu, uzcelta liela ēka, kurā izvietotas gan klūgu apstrādes un glabāšanas telpas, gan telpas viesu uzņemšanai un radošo darbnīcu rīkošanai. Īpaši sajūsmināti par viņa pinumiem ir japāņi, kuriem viņš dalījies ar latviešu pinēja amata tradīcijām. Pie viņa tiek aicināts ikviens, kam interesē, kā notiek pīšanas process - sākot ar klūgu audzēšanu un apstrādāšanu līdz gala rezultātam.

Tālāk viesojāmies Tukuma jātnieku sporta klubā, kur īstenoti vairāki LEADER projekti, tai skaitā, angārs-manēža zirgu treniņiem sliktos laika apstākļos.

Ceļu turpinājām uz skaisto atpūtas vietu Ķemeru nacionālā parka teritorijā, Valguma ezera krastā, kur saimnieki piedāvāja izbaudīt dabas spēku un varenību, apvienojumā ar veselību, kultūru un tradīcijām. Mēs apmeklējām baskāju dabas taku, kā arī jaunatvērto “Godu laukumu”, kur dabā integrētas Jaunzēlandes fotogrāfa Andra Apses fotogrāfijas no skaistākajām pasaules vietām. Valguma pasaules saimnieki radījuši miera ostu - vietu, kur atspirgt dvēselei, garam un miesai.

Otrās dienas rīts sākās ar bioloģiskās saimniecības “Mazburkas” Tukuma pievārtē, tautā iesauktas par “mazo Toskānu” apmeklējumu. Ne velti, jo atbraucot te, sajūties kā Itālijas pakalnos. Saimniecība audzē aitas, vīnogas un darina vīnu. Ceļš līdz šim brīdim bijis garš un gana grūts. Saimnieces Guntas stāsts par vīnogām, vīnu un aitām bija apbrīnas vērts.

Nākamais pieturas punkts-sieviešu apģērbu ražotne, zīmols “OLIVIJA”, Jaunsātu pagastā. SIA Olivija, izmantojot ELFLA atbalstu, ir izveidojusi apģērbu ražotni. Pēc īpašnieces Līvas skicēm tiek ražots apģērbs-nakts veļa, kleitas, svārki, mēteļi. Viņa pastāstīja mums par savu pieredzi projekta ieviešanā, uzsvēra individuālo pieeju apģērbu ražošanā, realizēšanā un saskarsmē ar klientiem.

Turpat netālu saimnieko viņas brālis, kurš pastāstīja par savu pieredzi ķiploku audzēšanā.

Mielojāmies ar gardajām pankūkām Rideļu dzirnavās un apskatījām veco dzirnavu muzeju.

Tālāk apskatījām Zušu ciema parku Engurē, kurš tapis EJZF projekta ietvaros. Ciema centrā radīts lielisks skulptūru objektu parks, kas atgādina, ka Engure izsenis bijis zvejnieku ciems, bet Engures ezers-bagāts ar zušiem. Mūs priecēja lielisks mākslinieku un skulptoru darbs.

Brauciena noslēgumā viesojāmies pie lieliskās ģimenes uzņēmuma “Reinis-B” saimnieces Allas, kura mūs sagaidīja arheoloģiskajā lībiešu saimnieces tērpā, kurš darināts, izmantojot LEADER projekta līdzfinansējumu. Mielojāmies ar uzņēmumā ražoto produkciju, piedalījāmies saimnieces sagatavotajās atrakcijās.

Šis bija ļoti interesants un emocionāli jauks brauciens. Paldies partnerības “ Laukiem un jūrai” pārstāvei Ilzei un Vidzemes lauku partnerības “Brasla” izpilddirektorei-burvīgajai Līgai.

 

Biedrība Lēdurgas Lietišķo sieviešu klubs "Pīlādzīts"