LEADER projektu uzraudzība Limbažu pilsētā un Alojas novadā

2020. gadā 7. jūlijā Vidzemes lauku partnerības "Brasla" administrācija devās realizēto LEADER projektu uzraudzībā

2020. gada 7. jūlijā Vidzemes lauku partnerības “Brasla” administrācija devās realizēto LEADER projektu uzraudzībā uz Limbažu pilsētu un Alojas novadu. Uzraudzību iesākām ar limbažnieka Edija Eglīša realizēto projektu, kura ietvaros iegādāti instrumenti grīdas seguma ieklāšanai, kas ļauj kvalitatīvāk un ātrāk veikt darbu. Kā atzina E. Eglītis darba piedāvājumu netrūkst, savus pakalpojumus sniedz pa visu Vidzemi un reklāma par pakalpojuma sniedzēju iet no mutes mutē.

Katvaru pagasta “Reķos” mūs laipni uzņēma Uldis Jonelis, kurš savā saimniecībā projekta ietvaros ieviesis jaunu eksperimentālu intensīva tipa audzēšanas tehnoloģiju, pielietojot inovatīvu augļu koku balstu sistēmu un stādījuma mulčējumu, iestādītas inovatīvas ābeļu šķirnes, kuras jau dod ražu. Novērtējami, ka savu dārzu U. Jonelis kopj izmantojot permakultūras ideju. Projektam šā gada rudenī beigsies uzraudzība.

Iebraucot “Pociema bitītēs” pie Daces Rombergas un Ziedoņa Siliņa, mūs visus pārsteidz ziedu bagātība un košums, kas ieskauj teritoriju. “Pociema bitītes” saimnieki nodarbojas ar ogu, augļu un dārzeņu pārstrādi, savu produkciju piedāvājot tirdziņos un veikalu tīklos, izslavēti ir Ziedoņa skābētie kāposti, kuru pagatavošanu atvieglo projektā iegādātais dārzeņu griezējs. Mājražotājiem lieti noder arī  projektā iegādātais elektriskais vārāmais katls un  ledusskapis. Saimnieki uzsāk realizēt otru LEADER projektu, kura laikā uzņēmums attīstīs un dažādos esošo augļu, ogu un dārzeņu produkciju, kas atšķirsies no citiem piedāvājumiem ar savām garšas īpašībām, augsto kvalitāti, jo tiek ražota bez konservantiem, kā atzina saimnieki savu produkciju nav bail pašiem ēst un nav kauns piedāvāt citiem.  Projekta laikā plānots iegādāties žāvēšanas iekārtu, saldētavu, tiks uzstādīta moduļu mazēka.

Alojas novadā viesojāmies veterinārajā servisā “Būsi vesels” pie veterinārārstes Ingas Mauriņas –Kaļvas,  projektu “Dzīvība un skaistums” un “Attīstība darbībā” ietvaros  ir radīta estētiska, droša, labvēlīga vide mājdzīvnieku turētājiem, lai tie varētu saņemt kvalitatīvu, profesionālu veterināro pakalpojumu gan dzīvnieku ārstēšanā un profilaksē, gan mājdzīvnieku sakopšanā. Mājdzīvnieku pucēšanas pakalpojums, mūsuprāt, ir ekskluzīva iespēja mazpilsētas dzīvnieku mīļiem. I. Mauriņai-Kaļvai ideju vēl daudz, veterinārārstes iecere ir kanisterapija (palīdzība cilvēkiem ar psihoemociāla, fiziska u.c spektra traucējumiem), ko palīdzēs veikt  ģimenes mīlulis- suns, bet līdz šīs idejas realizēšanai vēl kāds brīdis jāpagaida.

Alojas novada pašvaldības pārstāvji pastāstīja, ka projekta ietvaros izveidotā tirdzniecības vieta Alojas centrā bieži tiek izmantota  arī kā pasākumu vieta, bet, protams, ikviens vietējais ražotājs šajā laukumā drīkst tirgot savu preci.

SIA “Kroks R” īpašnieks Igors Rudzītis uzsvēra, ka  projektā iegādātā mērniecības iekārta ir neaizstājams darba rīks, lai darbotos patstāvīgi, atvieglotu darbu sniedzot mērniecības un arhitektūras  pakalpojums.

Dienu noslēdzām pie  SIA Alderi uzņēmīgajiem īpašniekiem Baibas un Māra Siktāriem,  kuri realizējuši divus LEADER projektus. Uzņēmumā ražo koka paletes, projekta ietvaros uzlaboti  darba vides apstākļi ražošanas un gatavās produkcijas uzglabāšanas vajadzībām, iegādāts telts angārs, izbūvēta nojume, labiekārtots laukums, iegādāti dažādi instrumenti, lai palielinātu darba ražīgumu.

Apciemotie uzņēmēji atzina, ka LEADER programma ir liels palīgs uzņēmējdarbības pakalpojuma klāsta uzlabošanai.

Paldies uzņēmējiem par izzinošo dienu, novēlam daudz jaunu  ideju un izdošanos!

Vairāk par LEADER projektiem Vidzemes lauku partnerība "Brasla" teritorijā ŠEIT.