Noslēgusies jauniešu nometne "Latviskās vērtības ikdienas dzīvē"

Vidzemes lauku partnerība “Brasla” sadarbībā ar biedrībām – “Jūrkante”, “Abulas lauku partnerība”, “Cēsu rajona lauku partnerība” kopprojekta “Mājražošanas jaunrade”  (Nr. 18-00-A019.332-000006) ietvaros no 25.-27. augustam, viesu mājā „Upītes” Katvaru pagastā organizēja  nometni „Latviskās vērtības ikdienas dzīvē”, 13-17 gadus veciem jauniešiem. Nometnes mērķis bija rosināt saskatīt un izmantot savā ikdienas dzīvē tās dabas vērtības, kas ir mums apkārt, prast tās pielietot ikdienā, uzlabojot savu veselību un labsajūtu. Nometnē piedalījās vairāk kā 30 jauniešu no kopprojektā iesaistīto biedrību teritorijām.

Pirmā nometnes diena iesākās ar poligona „Daibe” apmeklējumu (Ziemeļvidzemes reģiona sadzīves atkritumu aspstrādes un noglabāšanas vieta), kur izveidots Dabas un tehnoloģijas parks „URDA”. Jaunieši trīs stundu laikā iepazinās ar poligona darbību, orientējās izveidotajās dabas takās, iepazina kartupeļu frī dzīves ciklu, pagatavoja bišu vaska drāniņu, kur videi draudzīgā veidā iespējams uzglabāt pārtikas produktus. Ekskursija pa poligonu deva iespēju apjaust, cik daudz ikdienā radam atkritumus, cik no kopējā atkrituma daudzuma ir iespējams pārstrādāt, cik nozīmīga ir atkritumu šķirošana un galvenais, ka labāk būtu atkritumus neradīt, tādejādi saudzējot dabas resursus, nenodarot kaitējumu videi, tātad arī paši sev.

Vakars noslēdzās ar pirtnieka Ivara Birzgaļa lekciju par pirts rašanās vēsturi, par tās patiesajām funkcijām, ka tā nav izklaides vieta, bet gan kā atveseļošanās, gan kā relaksācijas vieta. Jaunieši praktiski darbojoties sagrieza un sasēja katrs savu pirts slotu, kuru varēja tūlīt izmantot viesu mājas omulīgajā pirtiņā.

Kā nometnes noslēguma dienā atzina jaunieši, nometnē nav patikusi agrā celšanās, bet, lai maksimāli daudz nometnes laikā apgūtu, rīti iesākās agri. 26. augustā, tūlīt pēc brokastīm devāmies uz Z/S "Mežiņi" Dikļu pagastā, lai ieskatītos ar kādu entuziasmu laukos saimnieko Inguna Valdmane ar ģimeni, radot aizvien jaunus pakalpojumus. Organizējot nometni, nedaudz šaubījāmies, par Z/S "Mežiņi", apmeklējuma izvēli, vai būs aktuāla 13-17 gadus veciem jauniešiem, tomēr ieplānotā stunda bija stipri par maz, jaunieši ar aizrautību baroja saimniecībā esošos dzīvniekus un putnus, mīļoja tos, piedalījās Angoras truša cirpšanā, vilnas kāršanā, vērpšanā, šķetināšanā, apzinoties, ka tā nav tikai vecāka gada gājuma cilvēku nodarbošanās, bet gan brīva niša darba tirgū.

Pēc pavadītās stundas zemnieku saimniecībā "Mežiņi", devāmies uz Zilākalna pagastu, kur mūs Toms Treimanis, Kocēnu novada projektu un tūrisma speciālists, iepazīstināja ar Zilākalna ūdenstorni un tā piebūvē izvietoto ekspozīciju. Ar virtuālo briļļu palīdzību bija iespējams doties ekspozīcijas lidojumā virs Zilākalna un iepazīties ar seno tautu sadzīvi, kalna nostāstiem un teikām, nonākot Zilākalna stacijā, no kurienes ceļojums turpinās, traucoties senajā dzelzceļa bānīša vagonā. Kā atzina nometnes jaunākais dalībnieks - es šim objektam iedevu augstāko novērtējumu, jo man patika 3D brilles.

Sātīgi paēduši Valtrautas Ozoliņas gatavotās pusdienas, sekoja divas nodarbības. Noras Ķibildas –Kinnas, kura ir daudzpusīga māksliniece arī vides aktīviste, vadībā tapa māla trauki, kurus jaunieši iegūs savā īpašumā, kad tiek būs apdedzināti un noglazēti. Māla trauku gatavošanas nodarbību atbalstīja Vaidavas keramikas saimnieks Miks Balodis, dāvinot labi sagatavotu mālu. Reinis Grants, aizrāvies ar dinamisko kulināriju iepazīstināja jauniešus kā no dabīgām izejvielām ikkatrs var pagatavot sev veselīgu našķi.

Vakara gaitā apmeklējām iespaidīgo Katvaru liepu aleju, pārgājiena laikā bija dots uzdevums saskatīt un nofotografēt sev vēlamo tērpu, rezultāts izdevās krāšņs.

Pēdējā nometnes dienā savā zemnieku saimniecībā “Priedītes” Katvaru pagastā, nometnes dalībniekus sagaidīja Zane Magone. Saimniecības pamatnodarbošanās un sirds lieta ir īru tinkeru šķirnes zirgu audzēšanu. Zane piedāvā vizināšanos zirgu mugurā un arī izbaudīt zirgu peldināšanu Katvaru ezerā. Katram nometnes dalībniekam bija iespēja izbaudīt sēdēšanu zirga mugurā, kas izraisīja lielas emocijas. Saimniece iepazīstināja jauniešus arī ar atjaunotajiem Zaļajiem velo ceļiem, kā tie ietekmē saimniecības attīstību.

Atgriežoties no saimniecības “Priedītes”, dalībniekus sagaidīja ēdienu gatavošanas speciāliste Ramona Jirgena, kuras vadībā jaunieši saviem spēkiem gatavoja nometnes noslēguma pusdienas. Dārzeņu biezzupa ar sēklu maizes grauzdiņiem, grilēti dārzeņi un gaļas veltnītis, saldajā dažādas ogas ar biezpiena un saldā krējuma masu, pēc svaigā gaisā pavadītā rīta cēliena un galvenais pašu gatavots, garšoja ļoti labi. Kā atzina nometnes dalībnieki, izrādās, ka grilētas pupiņas un kabači arī ir ēdami un pie tam ļoti garšīgi.

FOTO