Iespēja apgūt pamatprasmes zaļākai dzīvošanai

Zaļais dzīvesveids, ilgtspēja un kolektīvā atbildība vides jautājumos ir būtiski termini mūsdienu sabiedrībā. Svarīgi apzināties, ka tas nav tikai stāsts par atkritumiem, kurus radām, bet visa pamatā ir sapratne par to, kā ikdienā ieviest arvien vairāk paradumus, lai dzīvotu videi draudzīgāk.

Atkritumu apsaimniekotājs SIA ZAAO jau vairākus gadus vides izglītības aktivitātes īsteno dabas un tehnoloģiju parkā URDA, kur ikviens aicināts mācīties vidē, kur vistiešākajā veidā iespējams ieraudzīt, kas realitāte notiek ar atkritumiem, kad tie nosacīti “pazūd no mūsu acīm” brīdī, kad tiek aizvērts atkritumu konteinera vāks. Jo nekas jau nekur nepazūd, ne tā?  

Tāpēc, ja jautā ar ko tad sākt? Atbilde ir diezgan vienkārša - ar apzināšanos un sapratni.
Un te var palīdzēt aktivitātes, kuras norisinās dabas un tehnoloģiju parkā URDA.

Neformālās izglītības programma pieaugušajiem

Šobrīd URDĀ arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta pieaugušo izglītošanā, aicinot interešu grupas līdz 35 cilvēkiem (kolēģus, draugus, kolektīvus u.c.) no SIA ZAAO darbības reģioniem pieteikties pieaugušo izglītības programmai Vide – šodien un rīt.  Programma piedāvā iespēju izvēlēties kādu no četriem aktivitāšu modeļiem. Visa pamatā ir izpētes brauciens pa atkritumu poligonu, kuru var kombinēt ar Šķirošanas ABC, lekciju/diskusiju, došanos dabas takā vai Omkambara  apmeklēšanu. Kas tas par kambari? Tā ir īpaša seno lietu krātuve, līdzīga izlaušanās istabai, kurā būs nedaudz jāpalauza galva, lai atrisinātu dažādus āķīgus uzdevumus. Apmācības ilgst no 1,5 līdz 2,5 h atkarībā no izvēlētajām aktivitātēm.

Iespēja paviesoties atkritumu kalna epicentrā

Pateicoties Lauku atbalsta dienesta un Vidzemes lauku partnerības "Brasla" atbalstam, nule kā īstenots projekts Ieraugi patiesību un rīkojies!, kas gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem pirmo reizi ļauj nokļūt atkritumu kalna epicentrā (izpētes brauciena laikā grupas tajā netiek vestas), kur gan bez klātesošajām smakām, bet ļoti dzīvā veidā, pateicoties 3D brillēm un programmatūrai, iespējams ieraudzīt skatu, kas ļauj apjaust to atkritumu daudzumu, kas atkritumu kalnā tiek noglabāts uz mūžīgiem laikiem. Ieraudzītais kalpo kā labs veids, lai sev lieku reizi atgādinātu nepirkt lieku, labot saplīsušo, izvēlēties vietējos produktus un veikalā stiept roku pretī tiem produktiem, kas nav iepakoti plastmasā.

Jaunas iespējas arī jauniešiem

Pašlaik izstrādes procesā ir URDAS jaunākais projekts Dod pieci. Esi apritē, kuru finansē  Latvijas vides aizsardzības fonds. Šī projekta galvenā mērķauditorija būs vietējo tehnikumu jaunieši, kurus URDA speciālisti apmeklēs klātienē, lai ar dažādu uzdevumu palīdzību aktualizētu jautājumus par aprites ekonomiku. Jauniešiem tiks dota iespēja ar interaktīvas spēles CILPO palīdzību doties aptuveni 45 min. garā pastaigā, lai ne tikai izkustētos, bet,  spēlējot spēli, kas atraktīvā veidā atgādinās būtiskus terminus un jautājumus, kas saistīti ar aprites ekonomiku un zaļu dzīvošanu, uzzinātu arī ko jaunu.  Tiks izstrādāts stends, kurā jauniešiem būs padziļināti jāizpēta ābola dzīves cikls un ar īpaša maketa palīdzību jāiepazīstas ar pilsētvides ietekmi uz dabu un cilvēku.

Ģimenes  dienas jau 22.aprīlī

Lai apjaustu URDAS stāstu un nozīmību, ikviens interesents 22.aprīlī aicināts uz Ģimenes dienām, kur būs sagatavota īpaša programma, kas ļaus izpētīt, saprast un apzināties savu lomu attieksmē pret vidi.

Aicinām izmantot iespēju pieteikt savu grupiņu, lai atbrauktu izpētes braucienā uz dabas un tehnoloģiju parku URDA, kas ļaus pārvērtēt savus ikdienas paradumus zaļākai dzīvošanai.

Informāciju par  dabas un tehnoloģiju parka URDA pasākumiem, grupu pieteikšana nodarbībām: www.urda.lv. Parka aktualitātēm var sekot līdzi arī FB: urda.lv un INST: urda_dtp.

Projektu ,,Ieraugi patiesību un rīkojies!" (projekta realizācijas Nr. 22-09-AL20-A019.2202-000009) finansē Lauku atbalsta dienests, atbalsta Vidzemes lauku partnerība “Brasla”, realizē biedrība Daibes ilgtspējas centrs sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.

Projektu ,,Dod pieci! Esi apritē!” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/89/2022) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds,  realizē biedrība Daibes ilgtspējas centrs sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.

Rakstu sagatavoja biedrība "Daibes ilgstspējas centrs".